Czym są sesje ELIXIR?

Kiedy wykonujemy przelew, możemy zaobserwować, że pieniądze niekiedy pojawiają się na koncie odbiorcy w przeciągu zaledwie kilku minut, a niekiedy dopiero następnego dnia. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnieniem są sesje Elixir. Przeczytaj, czym są sesje Elixir i dowiedz się, kiedy Twój przelew zostanie zrealizowany oraz co zrobić, aby pieniądze zawsze na czas docierały do odbiorcy.

Czym są sesje Elixir?

„Elixir” to nazwa systemu elektronicznego, który umożliwia wykonywanie rozliczeń detalicznych sesji międzybankowych. System ten powstał w 1994 roku. Od tego czasu zarządzany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która działa jako spółka akcyjna. Sesje Elixir to godziny, w czasie których dokonywane są przelewy międzybankowe. Chociaż istnieje rozkład sesji zaproponowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, banki nie muszą wcale się nim sugerować. Każdy bank ma prawo ustalić własne godziny, w których odbywają się sesje.

Kiedy odbywają się sesje Elixir?

Aby dowiedzieć się dokładnie, kiedy wykonany przelew dotrze do odbiorcy, powinniśmy zorientować się, w jakich godzinach odbywają się sesje Elixir w Twoim banku. Takie informacje możemy znaleźć na stronach internetowych banków lub na infoliniach. Możesz skorzystać też z naszej strony i sprawdzić w kilka chwil kiedy kasa trafi na twoje konto.

Zwykle sesje elixir odbywają się trzy razy dziennie w dni robocze. Najczęściej banki nie trzymają się ściśle harmonogramu Krajowej Izby Rozliczeniowej. Zwykle czas zlecenia przelewów ma miejsce w banku nieco szybciej niż w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, a przelewy przychodzące księgowane są z pewnym opóźnieniem. Prawdopodobnie taka organizacja sesji wynika z cennika systemu Elixir. Zgodnie z nim bank płaci mniej za zlecenia, które są złożone wcześniej, a drożej za te, które zleci na ostatnią chwilę przed sesją. Dzięki takiej organizacji bank nie ma również problemów z płynnością.

Czym są sesje ELIXIRJakiego typu płatności obsługuje system Elixir?

Większości z nas system Elixir kojarzy się przede wszystkim z wykonywaniem i odbieraniem przelewów. Warto wiedzieć, że oprócz nich system Elixir obsługuje także innego rodzaju płatności, takie jak:
– czeki,
– zwroty,
– polecenia zapłaty,
– obsługa składek ZUS,
– obsługa płatności podatkowych,
– Gospodarcze Obciążenia Bezpośrednie.

Sesje Elixir – jak „od kuchni” wygląda realizowanie przelewów i innych płatności – schemat wielostronnej kompensaty zobowiązań.

System Elixir pod względem technicznym przypomina nieco Internet, który dostępny jest jedynie dla wybranych (pracowników banków i Krajowej Izby rozliczeniowej). Za jego pośrednictwem banki wymieniają informacje na temat zleconych przelewów i płatności. Nie są one jednak realizowane od razu. W praktyce nie realizuje się każdego pojedynczego zlecenia płatności od razu. Zamiast tego, trzykrotnie w ciągu doby, wszystkie płatności zliczane są przez Krajową Izbę rozliczeniową. Na tej podstawie ustalana jest tzw. pozycja netto każdego z banków. Każdy bank otrzymuje dokładną informację, ile pieniędzy otrzyma od innych i ile ma im przekazać.

Następnie dokonywany jest rozrachunek pomiędzy poszczególnymi bankami. W tym celu banki wykorzystują swoje rachunki w NBP. Sesje rozliczeniowe i proces regulowania wzajemnych zobowiązań poszczególnych banków w systemie Elixir to inaczej schemat wielostronnej kompensaty zobowiązań. Zastosowanie tego systemu ma dla banków wiele zalet. Gdyby każda pojedyncza transakcja była realizowana osobno, byłoby to nie tylko czasochłonne, ale i banki musiałyby dysponować ogromnymi rezerwami. Dzięki schematowi wielostronnej kompensaty zobowiązań banki mogą skutecznie uniknąć problemów z płynnością.

Nie wykonuj przelewów na ostatni moment

Jak było wyjaśnione wyżej, z punktu widzenia banków system Elixir jest bardzo dogodny. Niestety, to, co usprawnia organizację pracy banków, niekoniecznie jest najbardziej korzystne z punktu widzenia klienta. Jeżeli zależy nam, by pieniądze jak najszybciej znalazły się na koncie odbiorcy, to fakt, że poprzez sesje Elixir księgowanie pieniędzy nie następuje w czasie rzeczywistym, może skutecznie skomplikować nam życie. Jeżeli spóźnimy się z przelewem, pieniądze dotrą do odbiorcy następnego dnia – lub dopiero po weekendzie. Dodatkowo w ostatni dzień roboczy danego roku nie odbywa się ostatnia sesja.

Sesje Elixir stanowią również problem dla sklepów internetowych. Ponieważ pieniądze za zamówione towary księgowane są z opóźnieniem, realizacja zleceń opóźnia się. Chociaż teoretycznie sklepy internetowe mogą działać bez ograniczeń czasowych, sesje Elixir sprawiają, że w weekendy praktycznie zamiera handel internetowy.

Potrzebujesz, aby Twoje pieniądze trafiły na konto odbiorcy jak najszybciej? Przeczytaj, co robić.

Opóźnienia w realizacji przelewu wynikające z harmonogramu sesji Elixir mogą wywołać bardzo nieprzyjemne konsekwencje – zalegamy z płatnością rachunku, nie płacimy na czas naszym kontrahentom, którzy z kolei czekając na pieniądze muszą opóźniać regulowanie swoich zobowiązań… Z tego powodu warto poznać harmonogram sesji Elixir w swoim banku i nigdy nie czekać do ostatniej chwili z wykonaniem przelewu.

Istnieją jednak sytuacje, gdy z przyczyn niezależnych od nas nie mamy szans zdążyć z przelewem przed ostatnią w danym dniu sesją rozliczeniową. Warto wiedzieć, że i w takiej sytuacji mamy pewne możliwości działania. Oprócz systemu Elixir – najpopularniejszego w Polsce – istnieją również inne systemy rozliczeń międzybankowych. Niektóre z nich zapewniają wykonania przelewu błyskawicznie – pieniądze w kilka minut trafiają na konto odbiorcy. Zwykle wykonanie takiego przelewu wiąże się z dodatkową niewielką opłatą.

System Bluecash

System Bluecash może być doskonałą alternatywą dla transakcji Elixir zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebujemy, by pieniądze błyskawicznie dotarły do klienta. System powstał w 2011 roku na podstawie zgody prezesa NBP Marka Belki. W tym przypadku w przeciągu kilku minut pieniądze trafiają na konto odbiorcy. Aby było to możliwe, system rozbija jeden przelew międzybankowy na dwa przelewy wewnętrzne. Przelew w systemie Bluecash kosztuje kilka złotych – ceny za usługę nieznacznie różnią się od siebie w zależności od banku.

System ExpressElixir

Na podobnej zasadzie funkcjonuje system ExpressElixir. Tak jak system Elixir obsługiwany jest on przez Krajową Izbę Rozliczeniową. W tym przypadku wykonany przez nas przelew trafia do odbiorcy w przeciągu kilku minut. Wykonanie przelewu ExpressElixir również może wiązać się z drobną opłatą.

Minusem systemów Bluecash, Express Elixir i podobnych jest nie tylko fakt, że wiążą się one z drobną opłatą, ale i ograniczenie maksymalnej kwoty przelewu np. do 5 lub 20 tysięcy złotych. W ten sposób banki zabezpieczają się przed utratą płynności.